Charakterystyka i historia kuchni hiszpańskiej
Kuchnia hiszpańska jest z pewnością kuchnią bardzo charakterystyczną i powszechnie uważaną za smaczną. Nie bez przyczyny wielu najsławniejszych szefów kuchni pochodzi właśnie z Hiszpanii. Wydaje się, że sekretem tradycji kulinarnej Hiszpanii jest różnorodność kształtowana na przestrzeni wieków.
Hiszpania dzięki licznym najazdom dosłownie przenikała się kulinarnie z innymi narodami, co zaowocowało mnogością składników i sposobów przygotowania potraw. Do Hiszpanii docierali między innymi Celtowie, Fenicjanie i Arabowie i każdy z tych ludów zostawił po sobie coś, co wpłynęło na kształt dzisiejszej kuchni. Kuchnia hiszpańska najwięcej zawdzięcza chyba Arabom, bo to dzięki nim w potrawach pojawiły się przyprawy takie jak kmin, kolendra czy cynamon i to oni wprowadzili owoce cytrusowe i migdały.
Na kuchnię hiszpańską składają się tradycje kulinarne z 6 różnych regionów. Każdy z nich cechuje się zastosowaniem nieco innych składników oraz korzystaniem z wpływów innych kuchni świata.
· Kuchnia wschodniej Hiszpanii – uwidaczniają się w niej wpływy arabskie oraz rzymskie. Szerokie zastosowanie w kuchni mają owoce morze, ryż oraz oliwki, a potrawy bardzo często przyprawia się szafranem i migdałami. Potrawy ze wschodu Hiszpanii cechują się słodko-pikantnym smakiem i często podawane są z sosami.
· Kuchnia środkowej Hiszpanii – tutaj króluje dziczyzna oraz mięso królików, ale popularne są też liny oraz żaby. Z warzyw szerokie zastosowanie ma groch i fasola, a wśród przypraw wymienić można przede wszystkim czosnek oraz kminek.
· Kuchnia północnej Hiszpanii – głównym składnikiem większości potraw są owoce morza oraz ryby. Szeroko wykorzystuje się też sery oraz przyrządza dużo potraw na bazie mleka. Najpopularniejszymi z warzyw są kapusta, ziemniaki, fasola i kukurydza.
· Kuchnia południowej Hiszpanii – na południu najbardziej czuć wpływy arabskie. To za sprawą kuchni arabskiej na tych terenach popularne są produkty takie jak: ryż, papryka, pomidory, szafran, migdały. Duży odsetek potraw stanowią mięsa z rożna i różnego rodzaju gulasze. Południe Hiszpanii słynie też z tapas i ogólnie uznawane jest za najbardziej różnorodne pod względem kulinarnym.
· Kuchnia Balearów – bazuje na warzywach, owocach, wieprzowinie i orzechach. Z Balearów wywodzi się ostra hiszpańska kiełbasa oraz majonez.
· Kuchnia Wysp Kanaryjskich – w kuchni królują ryby i owoce morza, ziemniaki gotowane w mundurkach, kukurydza i banany, a najpopularniejszym deserem jest krem na bazie migdałów, cynamonu i żółtek.
W ogólnym ujęciu kuchnia hiszpańska wykorzystuje znaczące ilości ryb i owoców morza (w tym ośmiornic), a także duże ilości warzyw, owoców i wodorostów. Popularne są pomidory, cukinie, groszek i bakłażany. Nie brakuje też oliwek i daktyli. Kuchnia obfituje w mięso, przede wszystkim baraninę oraz różnorodne sery. W Hiszpanii wytwarza się wiele produktów regionalnych opatrzonych certyfikatem jakości DO – między innymi ser manchego oraz szynkę jamon iberico.
Patatas con chorizo - ziemniaki z kiełbasą chorizo.
To danie tradycyjne znane we wszystkich regionach Hiszpanii, zwłaszcza w Extremadura

Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 200 g chorizo riojano (słodkiego lub pikantnego, lub mieszanki tych dwóch) lub innego dobrego chorizo.
- 1 duża cebula
- 2 liście laurowe
- 50 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra
- szczypta pieprzu cayenne (opcjonalnie)
- 2 średnie czerwone papryki.
- 3 ząbki czosnku.
- 1 litr wody
- 1 duża łyżka słodkiej papryki pimenton z La Vera
- sól (niewiele bo chorizo jest słone)
Sposób przygotowania:
- Sparzyć paprykę wrzącą wodą i obrać ze skóry lub podpiec w piekarniku, do garnka dodać odrobinę oliwy z oliwek
- Cebulę drobno posiekać i dodać do garnka. Dusić na wolnym ogniu przez około 15 minut.
- Ziemniaki obrać i pokroić nożem na kawałki o długości około 4-5 cm.
- Chorizo pokroić w grubą kostkę i dodać do sofrito cebulowego wraz z nieobranymi ząbkami czosnku. Dusić kilka minut.
- Dodać łyżkę słodkiej papryki i ew szczyptę cayenne (można ją zastąpić papryką pikantną Pimenton). Mieszamy wszystko bardzo dobrze łącząc smaki. Mniej niż minutę, nie chcemy, aby papryka się przypaliła.
- Dodaj ziemniaki i wymieszaj dobrze z pozostałymi składnikami, dolej wodę tyle, żeby przykryła ziemniaki.
- Podnieś temperaturę, a gdy dojdzie do wrzenia, zmniejszyć gaz i wrzuć pokrojoną paprykę i liście laurowe. Wymieszaj wszystko razem i przykryj zapiekankę, pozwalając jej trochę pooddychać:).
- Gotowuj wszystko przez około 20-30 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
- Jeśli woda zbyt odparuje dolej zimnej wody do garnka.
- Jeśli konsystencja potrawy jest zbyt płynna, zmiażdż ziemniaka i wrzuć go do gulaszu. Jeśli jest zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody.
- Przed podaniem możesz udekorować potrawę odrobiną posiekanej pietruszki i można już podawać.
QUE APROVECHE!!!